Atrakcje w Rejkiawiku: Plaża geotermalna Nauthólsvík - zdjęcie tytułowe

Atrakcje w Rejkiawiku: Plaża geotermalna Nauthólsvík

Europa, Islandia, Rejkiawik sie 14, 2023

Islandczycy mają wód termalnych pod dostatkiem do tego stopnia, że zimową porą podgrzewają nimi chodniki, aby uchronić je przed oblodzeniem. Kolejnym etapem abstrakcji w wykorzystaniu geotermii okazało się… wsadzenie jacuzzi do oceanu. Geotermalna plaża Nauthólsvík, położona na południu Rejkiawiku, oferuje kąpiel w podgrzewanej (!) zatoce uformowanej przy pomocy importowanego z zagranicy żółtego piasku. 

Podejście pierwsze

Fenomen geotermalnej plaży ujął mnie do tego stopnia, że złożyłem mu wizytę… w styczniu. Do przewidzenia było wykluczenie zimy z letniego sezonu otwartości Nauthólsvíku. Podobną dozą prawdopodobieństwa nie odznaczało się już natomiast ryzyko wystąpienia opadów deszczu, a doprawdy lało tak, że napotkałem wzrokowe trudności w odróżnieniu wodnej zatoki od ściany lejących się doń rzęsistych strug deszczu. 

Atrakcje w Rejkiawiku: Plaża geotermalna Nauthólsvík - zdjęcie 1
Aparat w moim telefonie miał zresztą podobne problemy, choć gdzieś tam na ciemnej, wzburzonej tafli zarysowuje się nieśmiało kontur sztucznego wypoczynkowego zagłębienia.

Podejście drugie

Ta niezbyt udana próba rozpoznania bojem pozostawiła na mojej podróżniczej liście dość sporą potrzebę zanurzenia się w podgrzewanym oceanie. Determinacja była na tyle duża, że podczas powtórnej – tym razem letniej – wizyty w Rejkiawiku – z pełną premedytacją wybrałem się na plażing

Nie mogłem uwierzyć, że – pokonawszy kilka kroków po importowym piasku napotkałem ścianę jacuzziowej niecki. Prześlizgnięcie się niczym foka po owej barierze wprost do bulgoczącego kociołka przeniosło mnie do krainy panowania komfortu termicznego – temperatura wewnątrz wybetonowanego w oceanicznej wodzie baseniku rzeczywiście była znacznie cieplejsza od otoczenia, o czym raz po raz przypominały wdzierające się do środka chłodne fale.

Substytucyjną bądź komplementarną atrakcję na plaży Nauthólsvík stanowi płatny i całkowicie już sztuczny nabrzeżny basen wraz z zapleczem szatniowym. Jego temperatura nie pozostawia najmniejszych złudzeń – przyrządzana jest w nim zupa z ludzi, a odpowiedni dystans od wód oceanu sprawia, że żadne fale nie są w stanie zmącić wygórowanych standardów termicznych wodnego zagłębienia

To jednak nie stan podgorączkowy mózgu sprawił, że daleki byłem od osiągnięcia tu błogiej relaksacji, lecz basenowe przeludnienie przeistaczające swobodną kąpiel w nieustanne wiercenie się w poszukiwaniu swojego, nienaruszonego bytnością innych homo sapiens miejsca.

Atrakcje w Rejkiawiku: Plaża geotermalna Nauthólsvík - zdjęcie 2
Atrakcje w Rejkiawiku: Plaża geotermalna Nauthólsvík - zdjęcie 3
Atrakcje w Rejkiawiku: Plaża geotermalna Nauthólsvík - zdjęcie 4
Atrakcje w Rejkiawiku: Plaża geotermalna Nauthólsvík - zdjęcie 5
Atrakcje w Rejkiawiku: Plaża geotermalna Nauthólsvík - zdjęcie 2 Atrakcje w Rejkiawiku: Plaża geotermalna Nauthólsvík - zdjęcie 3 Atrakcje w Rejkiawiku: Plaża geotermalna Nauthólsvík - zdjęcie 4 Atrakcje w Rejkiawiku: Plaża geotermalna Nauthólsvík - zdjęcie 5

Z dystansem do braku dystansu

Plaża Nauthólsvík określana bywa rejkiawicką Ibizą, a na słuszność tego porównania w moim odczuciu wpływa przede wszystkim frekwencja odwiedzających. Chociaż koncepcja podpięcia geotermii do wód oceanicznych niewątpliwie zasługuje na uwagę, byłbym bardzo ostrożny w traktowaniu islandzkiej Ibizy jako miejsca relaksu.

Źródła

  • https://guidetoiceland.is/pl/wszystko-co-najlepsze-na-islandii/najlepsze-gorace-zrodla-na-islandii
  • https://guidetoiceland.is/travel-iceland/drive/nautholsvik
  • https://nautholsvik.is/en/