Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie tytułowe

Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær

Europa, Islandia, Rejkiawik sty 24, 2022

Żeby przenieść się w czasie do rejkiawickich realiów z wieku XIX i XX, trzeba przenieść się spory kawałek od centrum islandzkiej stolicy. Około 7 kilometrów – to dystans, jaki w linii prostej dzieli plac Austurvöllur od wyjątkowego skansenu Árbær położonego na wschodnich rubieżach miasta

Ocalić od zapomnienia

Wraz rozwojem Rejkiawiku w XX wieku, rosły też obawy, że pamięć o „starym mieście” niechybnie skończy na śmietniku historii. Naprzeciw im wyszła skierowana w 1942 roku do władz miejskich petycja o częściowe zakonserwowanie ówczesnego stanu faktycznego. 

Czas oczekiwania na reakcję ratusza wynosił dwanaście lat. Po tym okresie powołano rejkiawickie archiwum, a w 1957 roku otwarto muzeum, które zadomowiło się na opuszczonej farmie Árbær. To miejsce stanowiące w latach swej świetności idealny przystanek dla osób podróżujący do i z Rejkiawiku.

Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 1

Przesiedlenie domów

Pierwsze domostwo przeniesiono na teren funkcjonującego do połowy XX wieku gospodarstwa trzy lata po otwarciu muzeum, a już w kolejnym roku dołączył do niego budynek kościoła, który po przeprowadzce został konsekrowany i dzięki temu nadal zdolny jest do pełnienia funkcji sakralnych. Obecnie znajduje się tu blisko 30 budynków, w większości przetransportowanych z centrum Rejkiawiku, choć nie brakuje też architektonicznych pozostałości dawnej farmy, która przekazała muzeum „działkę budowlaną”.

Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 2

Proces uskansenowiania bynajmniej nie zasługuje na aspekt dokonany. Jednym z nowszych „nabytków” muzeum jest pierwsza katolicka świątynia, jaka od czasów reformacji zajęła miejsce na islandzkiej ziemi. Przygotowane w Norwegii budowlane klocki Lego złożono w Rejkiawiku w 1897 roku. Wraz z wzniesieniem katolickiej katedry 32 lata później, straciły swoje zastosowanie i na ponad 7 dekad zamieniły się w… salę gimnastyczną. Od kropli potu uchroniło je dopiero przeniesienie do muzealnego inwentarza w 2004 roku.

Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 3

Etapy skansenowego wtajemniczenia

Powitalna część skansenu wraz z budynkiem kasowo‑pamiątkarskim daje wyobrażenie na temat miejskiego trybu życia rodem z minionych wieków, natomiast dalsze podążanie ścieżką zwiedzania przenosi odwiedzających na islandzką prowincję wytyczoną charakterystycznymi chatami pokrytymi trawą.

Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 4
Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 5
Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 6
Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 7
Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 8
Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 9
Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 10
Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 11
Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 12
Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 4 Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 5 Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 6 Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 7 Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 8 Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 9 Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 10 Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 11 Atrakcje w Rejkiawiku: Skansen Árbær - zdjęcie 12

Dopełnieniem podróży do przeszłości są codzienne wycieczki z przewodnikiem, a także wydarzenia kulturalno‑artystyczne, które jednak zajmują przede wszystkim letnie miesiące w kalendarzu.

Skansen top

Odnoszę wrażenie, że muzea typu skansenowego rozmnażają się na polskich ziemiach w tempie godnym afrykańskiego przyrostu naturalnego. Z tego powodu jestem zdania, że rejkiawicki skansen tym bardziej przypadnie do gustu polskiemu podniebieniu turystycznemu. Ba, różnorodne i rozległe skansenowe przedstawienia na wschodzie Rejkiawiku powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających koneserów tego typu atrakcji

Źródła

  • https://icelandtravel.is/attractions/arbaer-museum/
  • https://introducingiceland.com/arbaer-museum
  • https://visitreykjavik.is/arbaer-open-air-museum