Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie tytułowe

Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra

Europa, Islandia, Złoty Krąg sie 14, 2023

Jeden z parkingów w Parku Narodowym Þingvellir różni się od pozostałych. Zamiast osobówek, zajmują go busy wypożyczalni sprzętu nurkowego, który schnie na około na wszelkich możliwych barierkach okalających asfaltowy plac. Podczas gdy w jednej furgonetce podpisywane są ekstremalne zgody formalne, w innej, za plastikową zasłonką, przebierają się ci, którzy już za chwilę zanurzą się w słynnej szczelinie tektonicznej.

Drobnym druczkiem

Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 1

Zdementujmy – ciasne zagłębienie Silfra nie pozwala na utrzymywanie jednoczesnego kontaktu fizycznego zarówno z płytą północnoamerykańską, jak i euroazjatycką. Nurek rozpościerający swe szerokosiężne ramiona między dwiema skalnymi ścianami z pewnością jest chwytliwym nadrukiem na pamiątkowych koszulkach, ale prawda jest taka, że dotyka on skał uformowanych siłami trzęsienia ziemi z 1789 roku w obrębie strefy ryftowej. Wspomniane płyty tektoniczne dzieli zaś nawet 40‑50 kilometrów, a dystans ten poszerza się w tempie 2 centymetrów rocznie.

Na zdrowie!

Trzęsienie ziemi z końca XVIII wieku rozwarło w rejonie Þingvelliru kilka szczelin, spośród których to właśnie Silfra, z turystycznego punktu widzenia, miała najwięcej szczęścia, sięgnąwszy aż do podziemnego źródła z wodą roztopową z pobliskiego lodowca Langjökull. Dzięki niemu skalne zagłębienie wypełniło się wodą, a nieco później także turystami.

Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 2
Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 3
Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 4
Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 5
Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 2 Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 3 Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 4 Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 5

O ile turyści to gatunek całkiem pospolity, o tyle tutejsze H2O zasługuje na kilka linijek uwagi. Proces filtracji ciekłego wypełnienia Silfry zajmuje powstałemu z zastygłej lawy porowatemu skałotworowi od trzydziestu do nawet stu lat. Przyznacie więc, że to działalność zakrojona na znacznie szerszą, niż w przypadku dzbanków Brita, skalę. Ba, spotkałem się wręcz z podsyconym zapewne narodową dumą przekonaniem, jakoby Silfra dysponowała najczystszą wodą na świecie. Podczas (s)nurkowania nie obawiajcie się więc zachłysnąć albo wręcz z premedytacją zaczerpnąć haust cieczy skalnej produkcji. Bije ona na korek Muszyniankę i oligocenkę razem wzięte!

Poza walorami smakowymi, które z przyjemnością poświadczam, silfrzańskie wody odznaczają się także doskonałą widocznością sięgającą nawet do stu metrów wgłąb. Być może to jedna z istotniejszych przyczyn liczebnej dominacji „snurków” nad nurkami.

Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 6
Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 7
Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 8
Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 9
Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 10
Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 11
Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 6 Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 7 Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 8 Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 9 Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 10 Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 11

Piankowa izolacja

Mało kogo zniechęci stała, uwarunkowana lodowatymi roztopowymi dostawami, temperatura wody utrzymująca się na poziomie około trzech stopni Celsjusza. Dostarczany przez organizatorów piankowy ekwipunek nurkowy, z pominięciem wybiórczych fragmentów twarzy, zapewnia zaskakująco skuteczną izolację, serwując jednocześnie mózgowi niezłą zagadkę bodźcową spowodowaną wymieszanymi sygnałami termicznymi docierającymi przykładowo z okutanych w grube rękawice dłoni oraz obejmujących rurkę siniejących ust.

O ile nurkowanie w Silfrze wymaga pochwalenia się patentem, o tyle dryfowanie na powierzchni podwoziem do dołu dostępne jest dla homo sapiens niemalże bez żadnych ograniczeń. Na każdego przewodnika przypada sześcioro chętnych, a jednym z uczestników w mojej grupie był… bardzo wesoły i dziarski dziewięćdziesięcioletni Amerykanin, którego dzieci i wnuki z godnym podziwu zapałem zapoznawali z islandzkimi atrakcjami.

Atrakcje w Złotym Kręgu: Snurkowanie w szczelinie tektonicznej Silfra - zdjęcie 12

Kakao i ciastka

Choć zanurzając się w Silfrze, nie wystąpicie w roli ludzkiego przewodnika między płytami kontynentalnymi, fakt, że jest to jedyne miejsce na świecie, umożliwiające „nurking” i snorkeling w szczelinie powstałej w strefie ryftowej robi wrażenie. A jeśli kogoś nie przekonuje ani możliwość wpisania do CV tego unikalnego osiągnięcia, ani niesamowite podwodne krajobrazy, niechaj da się podtopić dla ciepłego kakałka oraz ciasteczek serwowanych po wyjściu z wody.

Źródła

  • https://dive.is/dive-sites/silfra
  • http://tobias-weisenberger.de/6Iceland.html